Palety, co to takiego i do czego służą?

Palety to płaskie sztywne najczęściej drewniane konstrukcje, które wykorzystywane są między innymi do transportu towarów. Ich wymiary są dostosowane tak, aby można było do ich przewożenia używać wózka widłowego.

Palety pomoc w transporcie i logistyce.

Palety są ogromnym ułatwieniem dla wszystkich firm, w których ogromną rolę odgrywa odpowiednio zaplanowana i zorganizowana logistyka. We wszystkich zakładach zajmujących się produkcją palet używa się przede wszystkim do przewożenia poszczególnych elementów między poszczególnymi etapami produkcji. Palety odgrywają również bardzo ważną rolę w zakresie magazynowania wyprodukowanego towaru. Pozwalają na zachowanie ładu i porządku na magazynie, co niejednokrotnie niesie za sobą pozytywne skutki.

Znacznie usprawniają one etap, w którym nasz produkt ma trafić do klienta. Ma to szczególne znaczenie, jeśli nasza produkcja jest duża. Zastosowanie palet pozwala na podzielenie produkcji nawet na kilku odbiorców. Stosując palety nie musimy w późniejszym etapie dzielić towaru, dzięki czemu nie tracimy na to cennego czasu. Unikamy również różnego rodzaju uszkodzeń, które mogłyby powstać w czasie przekładania towaru z miejsca na miejsce. Palety są również narzędziem, które ogromnie ułatwiają transport towarów na linii producent nabywca.

Podstawowe wymiary palet

Na rynku europejskim dostępnych jest klika wymiarów palet jednym z najbardziej powszechnych wymiarów jest 800 x 1200 mm. W Azji natomiast stosowane są standardowe palety o gabarytach 1200 x 1000 mm. Dostępne są również palety w rozmiarach: 1000 x 1200 oraz 800 x 600mm.

Czego potrzebuje producent, aby produkować euro palety?

Każdy producent, który chce produkować i naprawiać euro palety musi posiadać specjalną licencję EPAL (European Pallet Association). Pozwolenie to wymagane jest również, aby zgodnie z przepisami można było zgodnie z obowiązującym prawem dokonywać napraw palet. Procesy związane z produkcją i naprawą palet podlegają ściśle określonym procedurom, których nieprzestrzeganie lub naruszanie może skutkować utratą wspomnianej licencji.

Jak stwierdzić czy paleta była kiedykolwiek naprawiana?

Jeśli paleta była kiedykolwiek naprawiana można to łatwo dostrzec. Wyróżnia ją wśród innych palet charakterystyczny gwóźdź posiadający symbol EPAL. Zdarza się, że palety są naprawiane przez firmę, która nie posiada wspomnianej licencji i widać na niej wyraźne uszkodzenia. Wówczas nie może być ona uznana za euro paletę. W takim przypadku paleta jest klasyfikowana do kategorii palety jednorazowe https://www.tefra.com.pl/palety-jednorazowe/.

.

Planując działania logistyczne w transporcie lub produkcji bez wątpienia nie można zapomnieć o zastosowaniu palet. Dzięki nim więcej towaru może jednorazowo trafić do klienta, nabywcy a popyt na produkowany towar może być zaspokojony w stu procentach. Jeśli nigdy nie zapomnimy o potrzebach naszych klientów, nabywców znacznie zwiększymy nasze szanse na odniesienie sukcesu w branży, którą się zajmujemy.