Europaleta- czym się charakteryzuje?

Europalety są najczęściej używanymi paletami w transporcie na terenie Unii Europejskiej. Są standaryzowane, to znaczy że we wszystkich krajach członkowskich mają te same wymiary, dlatego pasują do wszystkich wózków widłowych pracujących na tym obszarze. Przedsiębiorstwo TEFRA oferuje najlepsze europalety w Poznaniu. Pamiętajmy, że palety stworzono po to, by ułatwić transport.

Rozróżnienia palet w nazwach wynikają z definicji, według której paleta jest opakowaniem (które służy do transportu i magazynowania towarów), przez co podlega szeregom regulacji prawnych – między innymi pod ustawę o odpadach opakowaniowych. W latach sześćdziesiątych problem powstawania palet o wadliwej konstrukcji i marnych materiałach nasilił się na tyle, że wprowadzono certyfikacje. Od lat sześćdziesiątych, z niewielkimi modyfikacjami, obowiązują do dzisiaj. Rozwiązanie jest o tyle wygodne, że kupując palety w Polce, możemy przewozić towar na terenie całej Europy i mamy pewność, że z ich rozmiarami nie będzie problemu.

Cechy Palety Euro

Palety Euro są najczęściej występującymi paletami w Europie. Do ich identyfikacji używa się oznaczenia z boku (napis „(EUR)” malowany bądź wypalany w drewnie). Z racji występowania standaryzacji i certyfikacji, paleta Euro, która jest uniwersalną paletą, może być produkowana oraz naprawiana przez każdą firmę, która posiada licencję EPAL. Europalety mogą być naprawiane, ale tylko certyfikowane firmy wiedzą, jak je naprawiać, i jak prawidłowo oznaczyć naprawianą paletę. Poznamy ją po charakterystycznym gwoździu naprawczym z symbolem EPAL. Firma, która nie ma uprawnień, a naprawi paletę, to naprawiona paleta nie jest już traktowana jako paleta Euro, tylko jako paleta jednorazowa, bądź paleta uszkodzona.

Sama paleta nie musi być wykonana tylko z drewna- jesteśmy do nich przyzwyczajeni, jako że wcześniej to drewno było surowcem tanim i łatwo dostępnym. Teraz coraz więcej palet jest plastikowych, i są one wykorzystywane nie tylko do przewożenia i magazynowania żywności, ale też do ogólnego transportu. Plastik jest twardszy i wytrzymalszy niż drewno, oraz dużo lżejszy.

Gdzie kupić dobre palety Euro?

Palety Euro dostępne są w większości skupów bądź punktów sprzedaży palet, z racji tego, że są ogólnodostępne i najbardziej popularne. W Poznaniu prym w temacie palet Euro wiedzie firma TEFRA, która od dwudziestu pięciu lat zajmuje się paletami i wie o nich praktycznie wszystko. Na stronie przedsiębiorstwa http://www.tefra.com.pl/palety-euro/ znajdziemy wszelkie informacje dotyczące przedmiotowych palet, jak i kontakt do przedstawicieli firmy.

W przypadku, kiedy potrzebujmy ich w większej ilości, albo chcemy wymienić stare palety na nowe, a mieszkamy na terenie województwa wielkopolskiego, możemy skorzystać z opcji przywozu nowych i odbioru starych palet. Pamiętajmy, że palety Euro mają swoje wystandaryzowane rozmiary, ale możemy zakupić palety w rozmiarach nietypowych, które nie będą paletami Euro. TEFRA ma w swoim asortymencie również takie palety, dzięki czemu każdy znajdzie to, czego potrzebuje.